Rozmaite pieczenie – kaczki, kurczaki, schaby, pieczone szynki i karkówki, gicz jagnięca i udziec wołowy – doskonale nadają się na uroczysty rodzinny posiłek. Pracy mało, jedzenia dużo i ten niepowtarzalny klimat wspólnego biesiadowania.
Składniki
- Kaczka
- Pęczek rozmarynu
- Pomarańcza
- Główka czosnku
- 2 marchewki
- 4 łodygi selera naciowego
- 2 cebule
- Sól
Przygotowanie
- Nastaw piekarnik na 180 stopni.
- Posiekaj listki rozmarynu (wcześniej odłóż na później 2-3 gałązki), ząbek czosnku przeciśnij przez praskę lub rozetrzyj w moździerzu.
- Dokładnie umyj i osusz kaczkę, natrzyj ją czosnkiem, rozmarynem (możesz do niego odrobinę oliwy) i solą.
- Pomarańczę wyszoruj, sparz wrzątkiem, małym nożem ponakłuwaj w kilku miejscach, w całości włóż do wnętrza tuszki wraz z pozostałymi gałązkami rozmarynu.
- Marchewkę, cebulę i czosnek obierz. Marchewkę i selera pokrój na grube kawałki, cebulę na ćwiartki, czosnek podziel na główki.
- Wszystkie warzywa wysyp na blachę do pieczenia, na warzywach połóż kaczkę.
- Piecz 2 godziny – jeśli chcesz, aby cała kaczka opiekła się jak na rożnie, odwracaj ją co jakiś czas. Jakieś pół godziny przed końcem pieczenia możesz polać kaczkę mieszanką wody z solą (jakieś 1/2 szklanki wody + łyżeczka lub dwie soli) – dzięki temu uzyskasz niesamowicie chrupiącą skórkę.
Smacznego!
Zobacz także:
Kaczka wygląda bardzo smakowicie. Zwłaszcza udka. U mnie niestety zawsze to mięso kurczy się na udkach, mimo używania różnych papilotów. Mam pytanie odnośnie blachy do pieczenia.Czy smarujesz ją tłuszczem zanim wrzucisz warzywa? Czy może wlewasz tam trochę wody?
Nie smaruję blachy, można ewentualnie skropić warzywa oliwą (tak robię kiedy piekę kurczaka). Z kaczki w trakcie pieczenia wytapia się bardzo, bardzo, bardzo dużo tłuszczu, więc nie ma potrzeby.
Moja babcia piekła kaczki ,ja już niestety nie.
Bardzo ważny argument…pracy mało, a jedzenia dużo. Zapachniało pieczenią….:)