Sernik polski

dnia

To najlepszy sernik jaki kiedykolwiek jadłam – i uwierz mi, że nie ma w tym stwierdzeniu cienia przesady. Delikatny, puszysty, kremowy – po prostu wspaniały! Przepis wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, trochę pracy i uwagi, ale rezultat rekompensuje wszystko z nawiązką! Ciasto być może nie wygląda powalająco, ale smakuje wybitnie! Jeśli irytuje Cię duża ilość wykrzykników – wypróbuj przepis (pochodzi z książki Elizy Mórawskiej White Plate), a zrozumiesz mój zachwyt.

serniksernik

Składniki

  • 1kg mielonego twarogu
  • 300g cukru
  • 100g masła
  • 40g mąki
  • 5 jajek
  • Cukier waniliowy

Przygotowanie

  1. W małym garnuszku rozpuść masło, odstaw aby przestygło.
  2. Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia, papier posmaruj oliwą i oprósz mąką.
  3. Nastaw piekarnik na 170 stopni.
  4. Białka 4 jaj ubij na sztywną pianę.
  5. Wciąż ubijając, dodawaj stopniowo cukier i cukier waniliowy.
  6. W drugiej misce utrzyj ser, dodaj jajko i po jednym żółtku.
  7. Kiedy masa będzie gładka, dodaj masło i mąkę, dokładnie wymieszaj.
  8. Dodaj pianę z białek i delikatnie wymieszaj (nie miksuj!) tak, aby dokładnie połączyła się z serem.
  9. Wlej ciasto do tortownicy.
  10. Piecz godzinę, po tym czasie zmniejsz temperaturę do 150 stopni i przykryj ciasto folią aluminiową. Piecz kolejną godzinę.
  11. Po upieczeniu uchyl drzwiczki piekarnika i pozwól sernikowi stygnąć w cieple.

Smacznego!

Zobacz także:

Sernik domowy

Sernik na zimno z porzeczkami i syropem z czarnego bzu

Sernik czekoladowo-orzechowy na zimno

5 komentarzy Dodaj własny

  1. Luka pisze:

    Wygląda na baaaardzo puszysty, wypróbuję przepis, ja robiłam wczoraj, na kruchym spodzie i wypróbowałam twarożek sernikowy z lidla, bardzo fajny:)

  2. ladylaurabloq pisze:

    Myślę ,że sukces sernika w dużej mierze zależy od sera ,jaki użyjemy,jeśli będzie kiepskiej jakości smak sernika też nie będzie powalający,pozdrawiam.

  3. mammadeli pisze:

    Ja używam zawsze sera twarogowego z Pątnicy – nigdy mnie nie zawiódł, eksperymenty z innymi markami kończyły się katastrofalnie. Ale słyszałam już dobre opinie o tym z Lidla, także przy okazji przetestuję:).

  4. aaiwka pisze:

    Jadłam ten sernik wielokrotnie, pycha:-)Tym razem postanowiłam upiec sama. Stąd moje pytanie, przykrywając folią aluminiową na wierzchu ma być strona matowa czy błyszcząca? Pozdrawiam

  5. aaiwka pisze:

    Przepraszam, mam jeszcze pytanie czy można zmniejszyć ilość cukru?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s